FATIH ERDEN 001_Aydınlatma Teknolojilerinde Geleceğe Yön Veren Trendler

Aydınlatma Teknolojilerinde Geleceğe Yön Veren Trendler

Bilindiği üzere yeni trendler; ihtiyaca yönelik ve hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarımcılardan, pazarlamacılara, sosyolog ve psikologlardan, sanat eleştirmenlerine kadar birçok kişi tarafından belirlenen bir yapıya sahiptir. Aydınlatma sektöründeki yeni trenler ise tasarımcı ve üreticilerin birlikte yürüttükleri iş birliği neticesinde belirlenir. Çünkü “tasarımın estetiğini” üretmek zanaat ister. Gelin aydınlatmadaki 3 temel başlık altında toplayacağımız yeni trendleri birlikte inceleyelim;

1)İnsan Odaklı Aydınlatma

          Doğal aydınlatma ve ısı kaynağımız olan güneşin, canlılar üzerindeki biyolojik ve psikolojik pozitif etkileri saymakla bitmez. Bana 2 kelimeyle güneş ışığını özetle deseniz; mutluluk ve enerji olarak cevap veririm. Maalesef günümüzün büyük bir bölümünü kapalı alanlarda geçirdiğimizi göz önünde bulunduracak olursak, tamda bu noktada devreye insan odaklı aydınlatmaların girdiğini görüyoruz. Yapay ışığı en doğal ve sağlıklı biçimde kullanmak olarak tanımlayabileceğimiz İnsan odaklı aydınlatma ; alanlarda doğru kullanılmadığında enerji israfının yanı sıra psikolojik sorunlarla beraber ciddi boyutta motivasyon düşüklüğü ve iş kaybını beraberinde getirdiğini görüyoruz. Bu bağlamda yapay ışığı kullanacağımız her alanda teknik ismi “kelvin değeri” olan renk sıcaklığı için mutlaka profesyonel destek alınmasını tavsiye ediyoruz. Geçmiş yıllara nazaran gelişen üretim teknolojisiyle beraber en doğru renk sıcaklığını yakalamak artık mümkün hale geldi. HEKA LIGTING&DESIGN olarak insan odaklı aydınlatmaları önemsiyor, tasarımını yaptığımız üretimlerimizde hem doğal ışığa en yakın aydınlatmaları, hemde en doğal üretim malzemelerini kullanmaya özen gösteriyoruz. Ayrıca bu yıl ilk defa bizim tarafımızdan üretilip satışa sunulan “3 renk sıcaklığını” aynı ampulde deneyimleyebileceğiniz Filamanlı led ampul grubumuzun linkini aşağıya bırakıyorum.  

https://www.aydinlatmaciyiz.com/Arama?kategori=7&kelime=3%20renkli&sayfa=1

2)Akıllı Bağlantılı Güvenli Aydınlatma

  Kullandığımız pek çok cihaz ve ürün gibi aydınlatmalarda “akıllı” hale geliyor ve ihtiyaçlara göre evrilmeye devam ediyor. İlk olarak geçtiğimiz yıllarda Kablosuz, telefon ile kontrol edilip programlanabilen , lümen (ışık yayma gücü) seviyeleri ve kelvin (renk sıcaklığı) değerleri ayarlanabilen ampullerin kullanıma sunulmasıyla birlikte aydınlatmalarda “akıllı” teknolojiye giriş yapılmış oldu. Hayatı kolaylaştırıp , enerji israfını önleyen bu teknoloji bir çok mekanda kullanılmaya başlandı. Ampulle başlayan bu “akıllı” evrilme , “akıllı” led aydınlatma sistemleri olarak akıllı yapıların ve akıllı şehir konseptinin omurgasını ve başlangıç noktasını oluştumaya başladı. Dünyada pek çok şehir, akıllı şehir olma yolunda projeleri hayata geçirmeye başladı. Los Angeles, Amsterdam , Tokyo ve Barselona bu şehirlerden birkaçıdır. Aydınlatma bir şehrin enerji maliyetinin %40’ını oluşturuyor ve Akıllı Sokak aydınlatmaların Pazarının 2029 yılına kadar 28,1 Milyar Dolar değerine ulaşması bekleniyor. Bu doğrultuda önümüzdeki yıllarda sektörün “akıllı” aydınlatma sistemlerine, ihtiyaçlara cevap verecek oranda evrileceğini söyleyebiliriz. HEKA LIGTING&DESIGN olarak teknolojiye öncülük etmeye çalışıyor ve ürettiğimiz “akıllı” ampulleri inceleyebilmeniz için ilgili linki aşağıya bırakıyorum.

https://www.aydinlatmaciyiz.com/Arama?1&kelime=smart

3)Kablosuz , Şarj Edilebilir Aydınlatma Ürünleri

               3. Başlığımız olan şarj edilebilir kablosuz aydınlatma ürünlerini 2 kategoriye ayırmak mümkün. Elektrikle Şarj edilebilir pilli olanlar ve solar enerjili (güneş enerjisi) olanlar. Şarj edilebilir pilli aydınlatmalar genelde iç mekan aydınlatma ürünlerinde kullanılırken, Solar enerjili aydınlatmalar genellikle sokak ve bahçe aydınlatmalarında kullanılıyor. İlk defa pilli el feneri 1899’da İngiliz mucit David Misell tarafından icat edilip kullanılmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda ise taşınabilir aydınlatma ışıldak gibi farklı evrelerden geçti. Günümüze geldiğimizde gelişen teknolojiyle beraber ampul ve masa lambalarında kullanılarak trend haline geldi. Gelişimiyle beraber gelecekte de popülaritesini  kaybetmeyecek olan kablosuz şarj edilebilir aydınlatma ürünleri, portatif kullanım imkanı sağlayarak, aydınlatmada mekan sınırı tanımıyor.   Birçok aydınlatma ihtiyacı olan alan ve mekanda kullanıldığı gibi özellikle kamp alanları gibi zorlu şartlarda da uzun süreli aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kullanımıyla hayatı kolaylaştırıyor. Günümüzde birçok şehir aydınlatmalarında solar enerjiyle çalışan armatürler kullanıldığı gibi önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek akıllı şehir projelerinin tamamında enerji verimliliği açısından kullanımının artması kaçınılmazdır. HEKA LIGTING&DESIGN olarak ürettiğimiz şarj edilebilir masa lambalarımızın linkini aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.aydinlatmaciyiz.com/Arama?1&kelime=por%C3%A7ino